0 0,00 €
 

Ako fungujú atramentové a laserové tlačiarne?

Pomohol vám článok?

No a v dnešnom článku sa zameriame na históriu a rozdiel vo fungovaní atramentových a laserových tlačiarní. Ste pripravení? Je to naozaj zaujímavé.

 

Atramentové tlačiarne

 

Táto technológia tlače bola vyvinutá začiatkom 80. rokov 20. storočia a v podstate z trhu vytlačila predtým tak rozšírené ihličkové tlačiarne. Kvalita tlače atramentových tlačiarní sa zvýšila a vďaka priaznivej cene sa tieto zariadenia stali cenovo dostupnejšími.

Ich tajomstvo je ukryté v prenose extrémne malých kvapiek atramentu vo veľkosti 50-60 mikrónov (na porovnanie – priemer ľudského vlasy je cca 70 mikrónov) na cieľový materiál. Tieto typy tlačiarní fungujú na dvoch princípoch tlače – termálnom a piezoelektrickom.

Termálnu technológiu, ktorá je najpoužívanejším systémom v atramentových tlačiarňach, používajú spoločnosti HP, Brother či Canon.

Piezoelektrickú technológiu používa iba značka Epson, ktorá na ňu vlastní patent. Vyhľadávaná je najmä amatérskymi fotografmi na tlač fotografií.

Laserové / LED tlačiarne

 

Princíp laserovej tlače bol objavený už v roku 1938, keď bol nazvaný elektrografia. Vývojom a zdokonaľovaním tejto technológie sa zaoberala predovšetkým firma Xerox z USA, preto sa jej neskôr začalo hovoriť xerografia.

Tlač funguje na základe prenosu suchého prášku – toneru s pomocou statickej elektriny. Celá veda je v priťahovaní opačne nabitých objektov, ktoré sa k sebe prilepia. No a laserová tlačiareň využíva práve tento jav dočasného prilepenia.

 

Historické okienko končí a my dúfame, že už teraz Vám je svet tlače bližší. Máte chuť hneď niečo vytlačiť ale Vaša tlačiareň je bez náplní? Doprajte jej kvalitné náplne z našej ponuky.

 

Potrebujete poradiť ako tlačiť čo najlacnejšie, obráťte sa priamo na nás - HladamFarby.sk - odborníci so 16 ročnou praxou.