0 0,00 €
 

Ako si vybrať správnu tlačiareň

Pomohol vám článok?

Základnými možnosťami pri výbere tlačiarne je voľba typu zariadenia :

  • multifunkčné zariadenie
  • jednoúčelová tlačiareň

a voľba technológie tlače :

  • atrament
  • laser

Multifunkčné zariadenia sú bežne vybavené tlačiarňou, skenerom, kopírkou a často aj faxom. Jednoúčelové tlačiarne sú špecializované výhradne na tlač.

 

Atramentové tlačiarne

Atramentové tlačiarne sú všestranne použiteľné a výrazne lacnejšie ako laserové. Sú ideálne na tlač fotografií. Vďaka použitej technológii atramentové farby nádherne vyniknú na kvalitnom fotopapieri. Pri tlači textových dokumentov možno nastavením nižšej kvality tlače výrazne šetriť spotrebu atramentu bez toho, aby sa to viditeľne prejavilo na kvalite výstupu. Atramentová tlačiareň je vhodná do domácnosti, prípadne kancelárie, kde sa tlačia stredné alebo menšie objemy tlačovín rôzneho druhu (čiernobiele a farebné dokumenty, grafika, fotografie a pod.). Bežnou funkciou je PictBridge (priama tlač z digitálneho fotoaparátu do tlačiarne bez použitia PC), niektoré modely umožňujú aj potlač CD / DVD.

TIP: pri kúpe atramentovej tlačiarne sa zaujímajte aj o cenu farebných náplní a ich výhodnosť z hľadiska nákladov na tlač. Pre tlač fotografií a obrázkov vždy uprednostnite tlačiareň s vyšším rozlíšením tlače (min. 1 200 dpi a viac).

 

Laserové tlačiarne | LED tlačiarne

Laserové tlačiarne sú v porovnaní s atramentovými drahšie, ale rýchlejšie a ponúkajú nižšie prevádzkové náklady. Popri farebných laserových tlačiarňach sú k dispozícii najmä modely určené výhradne na čiernobielu tlač. Tie sú prevádzkovo ekonomicky výhodné pre firmy tlačiace denne veľký objem rôznej textovej dokumentácie, čiernobiele faktúry, dodacie listy a pod. Pri výbere uprednostnite modely známych značiek, ku ktorým ľahko dokúpite potrebný spotrebný materiál (najmä tonery). Na rozdiel od atramentových tlačiarní, u laserových tlačiarní nehrozí pri dlhšom nepoužívaní „zaschnutie farby“ čo je samozrejme dané úplne inou technológiou tlače.

TIP: čiernobiela tlač je vždy výrazne lacnejšia ako farebná. Ďaľšie úspory dosiahnete využívaním tlače na obe strany papiera. Aby ste nemuseli obracať stránky ručne, kúpte si tlačiareň s funkciou Duplex, ktorá zabezpečí automatickú tlač na obe strany papiera.

 

Prenosné tlačiarne | Fototlačiarne

Protipólom klasických stolných tlačiarní – výkonných, ale rozmerných a neskladných, sú prenosné tlačiarne. Ich výhodou nie sú len menšie rozmery, ale často aj vynikajúca kvalita a rozlíšenie tlače, akumulátorová batéria na prevádzku mimo dosah elektrických sietí, vyššia odolnosť voči otrasom a pádom. Pripojiteľné alebo priamo zabudované rozhranie Bluetooth umožňuje tlač z mobilných telefónov a iných zariadení. Podľa typu tlačiarne sú k dispozícii ďaľšie rozhrania (Irda IR, PictBridge). V kategórii prenosných tlačiarní nájdete atramentové foto tlačiarne určené pre mobilných profesionálov – fotografov, marketingových pracovníkov a pod., umožňujúce tlačiť priamo v teréne vysokokvalitné fotografie na fotopapier bežne až do formátu A4.

 

Tipy ktoré Vám uľahčia nákup

1/ Lacná domáca tlačiareň

Peter hľadá nejakú lacnú tlačiareň, na ktorej by si občas vytlačil rodinné fotografie, dôležité emaily alebo sem tam nejaký článok z internetu. Ideálnou voľbou bude jednoúčelová atramentová fototlačiareň Canon Pixma iP2700, ktorá napriek nízkej cene poskytuje výbornú kvalitu tlače fotografií aj dokumentov.

2/ Tlačiareň + skenovanie + kopírovanie

Tibor študuje na vysokej škole a často potrebuje skopírovať, naskenovať a vytlačiť rôzne dokumenty a podklady. Pre jeho potreby bude najvhodnejšie multifunkčné zariadenie s atramentovou tlačiarňou, kopírkou a skenerom – napríklad Canon MG5350 alebo HP Officejet Pro 8600. Obe tieto zariadenia sú vybavené výkonnou tlačiarňou, kopírkou, kvalitným skenerom a funkciou Duplex pre automatickú obojstrannú tlač. Prvé z nich dokonca tlačí aj na CD a DVD disky.

3/ Multifunkčná čb tlačiareň s nízkymi prevádzkovými nákladmi

Martina je živnostníčka, vystavuje denne mnoho faktúr, dodacích listov a ďalších dokumentov. Hľadá rýchlu tlačiareň s minimálnymi nákladmi na samotnú tlač, občas potrebuje aj skenovať alebo kopírovať. Vhodným tipom by mohlo byť cenovo dostupné multifunkčné zariadenie HP LaserJet Pro M1132 s úspornou čiernobielou laserovou tlačiarňou, kopírkou a skenerom (A4).

4/ Profesionálna farebná tlačiareň s vysokou rýchlosťou tlače

Milan vedie vlastnú firmu. Potrebuje spoľahlivú a výkonnú farebnú tlačiareň, ktorá zvládne vytlačiť desiatky strán A4 za minútu. Riešením jeho požiadaviek môže byť profesionálna farebná laserová tlačiareň HP LaserJet Pro 400 color s rýchlosťou tlače až 20 farebných alebo čiernobielych strán za minútu.

 

Poradíme vám s výberom

Informujte nás, na aké účely potrebujete tlačiareň alebo multifunkčné zariadenie a my vám z aktuálneho sortimentu eshopu odporučíme najvhodnejšie modely. Kontaktujte nás.