0 0,00 €
 

Atramentová vs. laserová tlačiareň – ktorá je tá pravá?

Pomohol vám článok?

Aký je rozdiel medzi atramentovou a laserovou tlačiarňou?

 

Hlavným rozdielom je technológia použitá pri prenose textu alebo obrázku z počítača, skeneru, kopírky, virtuálneho úložiska a pod. na papier alebo iné materiály, ktoré sme sa rozhodli potlačiť.

 

Výhody a nevýhody atramentových, resp. laserových tlačiarní

Atramentové tlačiarne.

  • Jednou z najväčších výhod atramentových tlačiarní je nízka cena, tieto typy tlačiarní sa dajú kúpiť už od 30 eur za kus.

  • Ďalšou prednosťou je kompaktný dizajn (dôležitá vlastnosť najmä prenosných modelov) a hlavne vysoká kvalita tlače. V skratke – ak chcete tlačiť fotografie, bez atramentovej tlačiarne sa nezaobídete.
  • Na rozdiel od laserovej tlačiarne nepotrebuje atramentová čas na „zahriatie“ a je hneď pripravená tlačiť.
  • Mínusom je nízka rýchlosť tlače, u lacnejších modelov cca 4 strany za minútu, a vysoké náklady, ktoré súvisia s nerovnomerným míňaním cartridge. Ak si napríklad kúpime tlačiareň, ktorá obsahuje len dve náplne – jednu čiernu a druhú farebnú (červeno-modro-žltú), môže dôjsť k situácii, že kvôli tomu, že nám došla jedna farba z troch budeme musieť kúpiť novú náplň.
  • Náklady zvyšuje aj atrament spotrebovávaný na čistenie trysiek, ktoré musia byť udržované v kondícii, aby nedošlo k poškodeniu hlavy. Toto čistenie sa vykonáva automaticky. Čím menej tlačiareň používame, tým je nárast spotreby atramentu na čistenie vyšší.

Laserové / LED tlačiarne.

  • Medzi hlavné výhody laserových tlačiarní patria rýchlosť, presnosť a hospodárnosť. Laserový lúč sa dokáže pohybovať veľmi rýchlo na rozdiel od mechanického pohybu atramentovej hlavy. Rýchlosť tlače dosahuje až 60 strán za minútu.

  • Ďalším plusom je cena materiálu vo vzťahu k počtu vytlačených stránok, ktorá je výhodnejšia ako pri atramentových tlačiarňach.
  • Malou nevýhodou laserových tlačiarní je vyššia obstarávacia cena, čo sa prejavuje najmä vtedy, ak chceme tlačiť aj farebne. Dobrou správou však je, že s vývojom nových technológií cena týchto zariadení klesá a už dnes sú ceny základných modelov prakticky porovnateľné s cenami atramentových tlačiarní.
  • Mínusom je aj kvalita tlače, najmä fotografií, ktorá je výrazne nižšia ako pri atramentových tlačiarňach.

 

Akú tlačiareň teda zvoliť?

 

Výhody a nevýhody oboch technológii sú nám už jasné a Vy sa už teraz môžete sami rozhodnúť, aký typ tlačiarne si vyberiete. Pokiaľ chcete vedieť naše odporúčanie, pokračujte v čítaní článku  Atramentová vs. laserová tlačiareň – akú zvoliť?

Dobrým krokom tiež bude, keď si stiahnete náš e-book Ako vybrať tlačiareň, kde sme prehľadne na 8 stránkach rozpísali naše odporúčanie ako vybrať tlačiareň do domácnosti ale aj do kancelárie.

Pokiaľ však nechcete strácať čas čítaním obecných odporúčaní, napíšte nám svoj konkrétny príbeh a my Vám radi poradíme.

 

V pravom dolnom rohu obrazovky Vášho počítača môžete rovno napísať paní Eve. Pokiaľ radšej telefonujete alebo píšete e-maily,  vyberte si na stránke kontaktov, ako sa s nami spojíte. Sme tu od toho, aby sme Vám pomohli.